Skip to content

53 Center AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block127
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,600
83%
Improvement Value:$57,800
17%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,867+5.2%
2024$4,625+0.4%
2023$4,606+1.0%
2022$4,560+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 9266, Page 1629Recorded1/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1905