Skip to content

29 Leonard AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1946

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block136
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM29

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,728
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$368,900
66%
Improvement Value:$190,200
34%
Total Assessment$559,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,038+4.9%
2024$8,617+17.8%
2023$7,316-0.1%
2022$7,322+5.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$67,837

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 5525, Page 118NU CodeUndivided interest (8)Recorded8/13/1996

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5086, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1946