Skip to content

5 Ave CAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block141
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,900
90%
Improvement Value:$34,100
10%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,731+0.5%
2024$3,713-9.8%
2023$4,119+2.4%
2022$4,024+0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925