Skip to content

16 Eyrie RdAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1907

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block17
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,368
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,900
45%
Improvement Value:$434,000
55%
Total Assessment$794,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,102-5.7%
2024$13,895-37.2%
2023$22,138-0.9%
2022$22,343+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 9482, Page 2791NU CodeFamily (1)Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,548DeedBook 9122, Page 2791Recorded7/15/2015

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 5899, Page 200Recorded1/24/2000

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 5393, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1907