Skip to content

96 East Ave Unit 32Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1969

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 2, 2008

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0032
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description1STFLR-4/2/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage911
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
57%
Improvement Value:$131,300
43%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,555+8.9%
2024$4,185+27.4%
2023$3,284+2.8%
2022$3,193+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8726, Page 1569

Property Built

Built

Year Built: 1969