Skip to content

90 Asbury AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1955

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block51
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage912
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
64%
Improvement Value:$189,000
36%
Total Assessment$524,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,724+9.2%
2024$7,073+11.5%
2023$6,343-2.4%
2022$6,497+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 9696, Page 9685Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 5650, Page 122Recorded9/18/1997

Property Built

Built

Year Built: 1955