Skip to content

14 Hudson AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1925

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block51
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,854
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
58%
Improvement Value:$304,200
42%
Total Assessment$724,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,007+9.5%
2024$10,053+12.9%
2023$8,907-2.0%
2022$9,091+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,854DeedBook 9658, Page 6354Recorded9/6/2023

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 5859, Page 159Recorded9/10/1999

Property Built

Built

Year Built: 1925