Skip to content

131 E Washington AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1923

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Dec 28, 1984

Property Information

Block52
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,600
65%
Improvement Value:$171,900
35%
Total Assessment$488,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,757+3.9%
2024$7,469+4.2%
2023$7,168+0.2%
2022$7,153+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4533, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1923