Skip to content

50 Grand AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1935

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jun 24, 2005

Property Information

Block52
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,300
65%
Improvement Value:$277,700
35%
Total Assessment$790,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,184+5.5%
2024$13,440+23.4%
2023$10,896-0.3%
2022$10,924+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,290DeedBook 8476, Page 8365Recorded7/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1935