Skip to content

48 Memorial PkwyAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 15, 2011

Property Information

Block86
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,902
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,300
54%
Improvement Value:$236,900
46%
Total Assessment$515,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+4.1%
2024$6,765-4.5%
2023$7,088-0.5%
2022$7,121+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 8899, Page 6661Recorded7/20/2011

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5305, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1960