Skip to content

33 Asbury AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1915

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block86
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,400
60%
Improvement Value:$317,400
40%
Total Assessment$787,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,762+4.4%
2024$12,222+12.8%
2023$10,835-0.3%
2022$10,862+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 9541, Page 5512Recorded9/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915