Skip to content

68 First AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block97
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage5,800
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$872,200
63%
Improvement Value:$513,000
37%
Total Assessment$1,385,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,028-1.0%
2024$20,224-9.7%
2023$22,405-1.2%
2022$22,667+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 9268, Page 7936Recorded1/18/2018

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft5,800DeedBook 8359, Page 8587Recorded5/8/2004

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 8026, Page 9786Recorded6/7/2001

Property Built

Built

Year Built: 2000