Skip to content

98 First AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block97
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class---
Description3SB-OFF.3-APT.
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,608
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
61%
Improvement Value:$259,300
39%
Total Assessment$664,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,027-1.3%
2024$8,130-10.4%
2023$9,074-1.2%
2022$9,181+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000