Skip to content

82 First AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Commercial

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block97
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class---
DescriptionSMODCASTLE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage10,838
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,020,000
90%
Improvement Value:$113,100
10%
Total Assessment$1,133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,337-0.2%
2024$14,359-15.9%
2023$17,068-1.2%
2022$17,268+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

DeedBook 9618, Page 9116NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/7/2022