Skip to content

50-54 First AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block97
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class---
DescriptionART COUNCIL
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage7,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$735,000
64%
Improvement Value:$419,200
36%
Total Assessment$1,154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,954-1.0%
2024$16,115-9.8%
2023$17,866+1.6%
2022$17,578+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9138, Page 5922NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/2/2015

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft7,900DeedBook 9005, Page 5644Recorded4/2/2013

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft7,900DeedBook 8952, Page 9669Recorded6/7/2012

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

Sq Ft7,900DeedBook 8663, Page 6181Recorded7/6/2007

Property Built

Built

Year Built: 1915