Skip to content

7 Second AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1910

Last Sale Price
$104,100
Last Sale Date
Apr 18, 1995

Property Information

Block97
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,270
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
78%
Improvement Value:$108,000
22%
Total Assessment$498,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,911+0.4%
2024$5,886-7.2%
2023$6,341+1.7%
2022$6,236+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,100
DeedBook 5405, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1910