Skip to content

19 Second AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1910

Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block97
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
79%
Improvement Value:$105,600
21%
Total Assessment$505,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,762+0.5%
2024$5,731-7.7%
2023$6,211+1.7%
2022$6,108+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910