Skip to content

31 Second AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 19, 1993

Property Information

Block97
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
61%
Improvement Value:$255,900
39%
Total Assessment$655,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,470+0.3%
2024$8,443-1.9%
2023$8,605+0.9%
2022$8,527+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5266, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1904