Skip to content

72 First AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$365,113
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block97
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class---
DescriptionFLOWERS ON 1ST
Dwellings0
ZoningHBD
Sq Footage4,644
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$499,800
64%
Improvement Value:$279,300
36%
Total Assessment$779,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317-1.2%
2024$9,426-10.2%
2023$10,495-1.2%
2022$10,618+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,113

From:

To:

DeedBook 9636, Page 8503NU CodeFamily (1)Recorded3/9/2023

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 8084, Page 8118Recorded2/16/2002

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 5493, Page 903Recorded4/18/1996

Property Built

Built

Year Built: 1925