Skip to content

124 Newark AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1906

Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block13
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,815
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$641,500
59%
Improvement Value:$446,000
41%
Total Assessment$1,087,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,469+3.2%
2024$9,178+8.0%
2023$8,499+2.6%
2022$8,284+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1906