Skip to content

206 Beach AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1973

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Sep 8, 2016

Property Information

Block66
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$791,100
76%
Improvement Value:$251,200
24%
Total Assessment$1,042,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,830+3.6%
2024$8,524+7.8%
2023$7,906+0.6%
2022$7,857-12.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 9188, Page 7434Recorded9/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1973