Skip to content

510 Burlington AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block84
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S & 1S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage939
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$904,800
70%
Improvement Value:$380,400
30%
Total Assessment$1,285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,311+3.9%
2024$9,928+3.5%
2023$9,589-4.1%
2022$10,000+15.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft939DeedBook 8179, Page 3907NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1916