Skip to content

14 Pacific AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1924

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block84
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,800
74%
Improvement Value:$168,500
26%
Total Assessment$659,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241+1.1%
2024$5,186+3.1%
2023$5,031-12.1%
2022$5,723+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft776DeedBook 9679, Page 2151Recorded2/28/2024

Property Sale

Sale
$375,500

From:

To:

Sq Ft776DeedBook 9124, Page 8926Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$339,900

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 8809, Page 5571NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/7/2009

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 8609, Page 8005Recorded11/21/2006

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft452DeedBook 8029, Page 5299NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 1924