Skip to content

3 Partridge WayColts Neck, NJ 07722

Built 1978

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Dec 9, 2011

Property Information

Block10
Lot46
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityColts Neck Township
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,454
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,600
48%
Improvement Value:$663,900
52%
Total Assessment$1,284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,561+5.1%
2024$15,753+4.8%
2023$15,033+1.1%
2022$14,871-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft3,454DeedBook 8922, Page 3112Recorded12/14/2011

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft3,422DeedBook 8049, Page 9127Recorded9/12/2001

Property Sale

Sale
$426,250

From:

To:

Sq Ft3,422DeedBook 5495, Page 275Recorded4/24/1996

Property Built

Built

Year Built: 1978