Skip to content

468 Brighton AveLong Branch, NJ 07740

Built 1907

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block105
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-O-1U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,100
55%
Improvement Value:$403,900
45%
Total Assessment$889,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,738+4.3%
2024$11,253+28.2%
2023$8,774-3.2%
2022$9,066+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 9619, Page 5604Recorded10/13/2022

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 8922, Page 3294NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/14/2011

Property Sale

Sale
$436,900

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 8544, Page 2709Recorded2/23/2006

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 5988, Page 369NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/3/2000

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5074, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1907