Skip to content

341 Waverly PlLong Branch, NJ 07740

Built 1907

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block183
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2S-F-O-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,024
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,400
51%
Improvement Value:$218,300
49%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,828+4.3%
2024$5,588+1.9%
2023$5,483+20.7%
2022$4,544+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 9437, Page 7423Recorded9/1/2020

Property Sale

Sale
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 9186, Page 9303Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 8683, Page 6262NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/17/2007

Property Built

Built

Year Built: 1907