Skip to content

71 Fourth AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block277
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class28
Description2S-AL-X-2U
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage1,026
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
33%
Improvement Value:$492,800
67%
Total Assessment$735,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,183+6.8%
2024$10,470+78.5%
2023$5,865-3.6%
2022$6,084+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 9623, Page 4709NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1910