Skip to content

12 Nesto TerrLong Branch, NJ 07740

Built 2005

Last Sale Price
$557,000
Last Sale Date
Apr 5, 2010

Property Information

Block227
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-8
Sq Footage1,938
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,900
37%
Improvement Value:$409,000
63%
Total Assessment$648,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,280+8.6%
2024$8,546-2.9%
2023$8,804-4.4%
2022$9,211+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$557,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 8829, Page 7164Recorded4/28/2010

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 8573, Page 6067Recorded6/23/2006

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4997, Page 151