Skip to content

266 BroadwayLong Branch, NJ 07740

Built 1928
Church/Charitable

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block231
Lot39
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-S-A-1U
Dwellings0
ZoningLBC
Sq Footage2,983
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,000
51%
Improvement Value:$282,900
49%
Total Assessment$580,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$9,873+3.3%
2021$9,562+0.5%
2020$9,511+2.8%
2019$9,252+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 9378, Page 7397Recorded11/13/2019

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,983DeedBook 8242, Page 2531NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/14/2003

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,983DeedBook 8018, Page 4177Recorded4/24/2001

Property Built

Built

Year Built: 1928