Skip to content

21 Myrtle AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2004

Property Information

Block243
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O-3U
Dwellings3
ZoningR-4
Sq Footage2,680
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
35%
Improvement Value:$384,400
65%
Total Assessment$594,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,223+8.3%
2024$7,596+2.9%
2023$7,380-0.1%
2022$7,386+5.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910