Skip to content

67 Cypress StLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2001

Property Information

Block243
Lot64
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage780
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,900
62%
Improvement Value:$133,500
38%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,724+12.0%
2024$4,220-3.6%
2023$4,378+2.3%
2022$4,279+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910