Skip to content

125 Branchport AveLong Branch, NJ 07740

Built 1903

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 14, 2005

Property Information

Block254
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2S-V-O-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,657
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,500
41%
Improvement Value:$302,900
59%
Total Assessment$513,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,304+5.3%
2024$6,937-3.8%
2023$7,212+0.0%
2022$7,211+5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,657DeedBook 8466, Page 6390Recorded6/2/2005

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft16,557DeedBook 5658, Page 620Recorded10/21/1997

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,657DeedBook 5648, Page 620NU CodeTitle correction (4)Recorded9/15/1997

Property Built

Built

Year Built: 1903