Skip to content

75 Fourth AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block277
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,871
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,400
42%
Improvement Value:$328,900
58%
Total Assessment$568,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,274+34.5%
2024$6,150+1.8%
2023$6,043-3.6%
2022$6,270+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,871DeedBook 9712, Page 2320NU CodeRecord card mismatch (32)Recorded11/7/2024

Property Built

Built

Year Built: 1910