Skip to content

234 Vanderveer PlLong Branch, NJ 07740

Built 1907

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block376
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description2S-V-L-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,944
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,100
39%
Improvement Value:$406,500
61%
Total Assessment$671,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,611+9.0%
2024$8,821+6.9%
2023$8,254+10.6%
2022$7,463+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 9685, Page 5746Recorded4/24/2024

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 9418, Page 4362Recorded6/4/2020

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 8104, Page 397Recorded5/2/2002

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 8074, Page 6487Recorded1/11/2002

Property Built

Built

Year Built: 1907