Skip to content

35-37 S Fifth AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block231
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class47
Description2.5S-AL-X-3U
Dwellings3
ZoningR-4
Sq Footage1,856
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,800
32%
Improvement Value:$510,800
68%
Total Assessment$755,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,455+11.3%
2024$9,391+9.4%
2023$8,582-3.7%
2022$8,908+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 9613, Page 4418NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1910