Skip to content

235 Highway 35Neptune, NJ 07753

Built 1990

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1001
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionL & L PLAZA
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,577
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,700
59%
Improvement Value:$344,300
41%
Total Assessment$840,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,415+7.6%
2024$11,535+0.7%
2023$11,457-0.2%
2022$11,484-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1990