Skip to content

1908 Greenwood AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Date
May 24, 1996

Property Information

Block1003
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1.5SFAL2G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,520
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,200
45%
Improvement Value:$245,900
55%
Total Assessment$449,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659+10.8%
2024$6,012+39.5%
2023$4,311+6.4%
2022$4,050-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950