Skip to content

200 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block604
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,540
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,400
42%
Improvement Value:$294,500
58%
Total Assessment$504,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+9.5%
2024$6,745+26.0%
2023$5,352+12.3%
2022$4,766+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955