Skip to content

2006 Rutherford AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$156,250
Last Sale Date
Jun 24, 2003

Property Information

Block1009
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SFM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,400
46%
Improvement Value:$271,500
54%
Total Assessment$502,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,191+25.1%
2024$5,747+19.2%
2023$4,820+7.1%
2022$4,501-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$156,250
DeedBook 8262, Page 3187

Property Built

Built

Year Built: 1955