Skip to content

211 Bloomfield AveNeptune, NJ 07753

Built 1990

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Jul 1, 1988

Property Information

Block1009
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
39%
Improvement Value:$306,900
61%
Total Assessment$505,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,252+8.3%
2024$7,618+26.8%
2023$6,009+6.0%
2022$5,670+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$22,000
DeedBook 4863, Page 8990