Skip to content

203 Bloomfield AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block1009
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,824
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,400
50%
Improvement Value:$263,000
50%
Total Assessment$527,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,410+14.6%
2024$7,340+21.2%
2023$6,056+5.0%
2022$5,769+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 9291, Page 8868NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5958, Page 896