Skip to content

2115 Greenwood AveNeptune, NJ 07753

Built 1924

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 31, 2002

Property Information

Block1010
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage524
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
67%
Improvement Value:$99,000
33%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,420+17.7%
2024$3,756+45.0%
2023$2,591+7.0%
2022$2,421-3.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 8203, Page 9055

Property Built

Built

Year Built: 1924