Skip to content

2100 Rutherford AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block1010
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,400
45%
Improvement Value:$242,400
55%
Total Assessment$440,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,510+16.0%
2024$5,612+40.9%
2023$3,984+6.8%
2022$3,732-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 9658, Page 646Recorded8/30/2023

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 8346, Page 1556

Property Built

Built

Year Built: 1950