Skip to content

2109 Greenwood AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2003

Property Information

Block1010
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SFM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,400
45%
Improvement Value:$204,200
55%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,664+19.6%
2024$4,735+37.3%
2023$3,448+5.2%
2022$3,277-0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904