Skip to content

17 Sea View Ave Unit 3Ocean Grove, NJ 07756

Built 2004

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block103
Lot7
QualifierC03
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,300
64%
Improvement Value:$288,700
36%
Total Assessment$801,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,804-2.1%
2024$15,123+13.8%
2023$13,293+3.1%
2022$12,887+82.1%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 8510, Page 5902

Property Built

Built

Year Built: 2004