Skip to content

17 Sea View Ave Unit 6Ocean Grove, NJ 07756

Built 2004

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 2, 2015

Property Information

Block103
Lot7
QualifierC06
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO-FL 3&4
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,300
57%
Improvement Value:$297,300
43%
Total Assessment$683,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,635-14.8%
2024$14,824+56.5%
2023$9,471+29.7%
2022$7,302-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 9137, Page 4736Recorded10/26/2015

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8854, Page 5160

Property Built

Built

Year Built: 2004