Skip to content

5 Ocean Ave Unit 1Ocean Grove, NJ 07756

Built 1889

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Jul 6, 1998

Property Information

Block107
Lot11
QualifierC1
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO/FL 1 & 2
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,473
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,900
56%
Improvement Value:$427,400
44%
Total Assessment$979,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,160+14.0%
2024$14,176-10.0%
2023$15,756-0.8%
2022$15,877+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5728, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1889