Skip to content

20 Atlantic AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 11, 2010

Property Information

Block108
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningHD1F
Sq Footage1,776
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,200
56%
Improvement Value:$477,300
44%
Total Assessment$1,078,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,247+16.9%
2024$14,753+10.4%
2023$13,361+0.9%
2022$13,246+15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 8836, Page 9289

Property Built

Built

Year Built: 1900