Skip to content

34 Atlantic AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 8, 2012

Property Information

Block108
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,462
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,900
68%
Improvement Value:$338,000
32%
Total Assessment$1,050,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,922+10.1%
2024$16,278+13.7%
2023$14,321+1.1%
2022$14,168+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8964, Page 7385

Property Built

Built

Year Built: 1890