Skip to content

36 Atlantic AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1925

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block108
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,900
56%
Improvement Value:$561,600
44%
Total Assessment$1,274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,872+13.7%
2024$17,479+13.9%
2023$15,351+1.3%
2022$15,148+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9682, Page 6889Recorded4/1/2024

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 8997, Page 5438

Property Built

Built

Year Built: 1925